Pomoc Techniczna

Patriot Viper Steel 4400MHz CL19 – test RAM’ów z potencjałem OC

Niektórzy potrzebują wręcz ogromnych ilości RAM do swoich maszyn, kiedy przykładowo renderują bardzo duże projekty, robią przeróżne symulacje. Generalnie poruszają się w sferze zastosowań “pro”. Inni zaś potrzebują szybkich pamięci w “standardowych” ilościach. Właśnie dla tej drugiej grupy, gdzie znajdują się głównie gracze, przeznaczone są tytułowe moduły. Jak sprawdzą się w codziennym użytkowaniu oraz podkręcaniu Patriot Viper Steel? O tym w dzisiejszym materiale, zapraszam!

Omówienie samych pamięci

Testowane moduły przychodzą do nas w standardowym dla serii Patriot Viper opakowaniu. W przypadku odmiany Steel kolorystyka jest utrzymana w czerni i szarościach. Tak, jak na poniższym zdjęciu. 


Po wyjęciu ich z pudełka, naszym oczom ukazują się wysokie kostki ze srebrnym radiatorem, wykonanym ze stali – stąd “Steel” w nazwie. 


Przejdźmy jednak do czegoś dużo ważniejszego, niżeli pakunek i sam wygląd pamięci. Co skrywają w sobie? Otóż świetne kości pamięci, czyli Samsungowe B-Die, które są uznawane za jedne z najlepszych, jak nie najlepsze w kontekście wyników OC. 


Platforma testowa

Przed przejściem do konkretnych testów tychże modułów, przedstawmy także platformę, na której się one znalazły. W platformie znalazły się testowane moduły Patriota, karta graficzna Palita oraz wentylatory firmy SilentiumPC, które zostały nam udostępnione przez owe firmy, za co serdecznie dziękujemy.

Podzespół

Model

Dostarczyła firma

Płyta główna

ASUS X470 Prime Pro

Procesor

AMD Ryzen 5 PRO 4650G

Pamięć operacyjna

Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB, 4400MHz, CL19

Karta graficzna

Palit GeForce RTX 3080 GamingPro


Chłodzenie procesora

SilentiumPC Navis 360 ARGB EVO

Obudowa

Lian Li PC-O11 Dynamic

Dodatkowe wentylatory w obudowie

SilentiumPC SigmaHP 120 PMW KIT

Dysk systemowy

Hynix HFM256GDHTNG-8310A 256GB

Dysk magazynowy #1

GOODRAM CX400 512GB

Dysk magazynowy #2

Patriot Burst 960GB

Zasilacz

Corsair RM750i 750W

Procedura testowa

Sam test będzie polegał na sprawdzeniu wydajności w benchmarku, V-Ray, AIDA64 oraz programie Blender. Oprócz tego weźmiemy na warsztat 3 gry, CS:GO, Wiedźmina 3 w lokacji Novigrad oraz Call of Duty Modern Warfare. Zarówno na profilu XMP, jak i po procedurze podkręcania. Proces ten odbywał się do uzyskania najlepszych stabilnych wartości. 

Testy – potencjał OC

Zacznijmy od podatności na podkręcanie. W tym aspekcie moduły wypadają naprawdę dobrze. Przy napięciu 1,5V oraz 1,375V SoC udało się osiągnąć następujące taktowania oraz opóźnienia. Infinity Fabric oczywiście 1:1 względem taktowania RAM.

Patriot Viper


Dla porównania wartości, które załadowane zostały z profilu XMP.

Patriot Viper


Jak widać, udało się zejść naprawdę dużo z praktycznie każdego opóźnienia, przy minimalnym wręcz zejściu z taktowaniem. Wynikało to oczywiście z faktu, iż Infinity Fabric nie dało ustabilizować się na wyższym poziomie, niżeli 2100MHz i bezpiecznym napięciu.

Testy – wydajność przed i po OC

No dobrze, jak to się przekłada w takim razie na czystą wydajność? Weźmy na pierwszy ogień benchmark V-Ray. Wynik po lewej jest dla profilu XMP, po prawej zaś po procedurze podkręcenia RAM’u.


Kolejnym sprawdzianem będzie AIDA64 i jej wbudowany benchmark pamięci operacyjnej i pamięci cache. Tutaj również widzimy bardzo pozytywne skutki podkręcania naszego RAM’u. 


Jako ostatni program wybrałem Blender. Jak w przypadku poprzednich, tak i tutaj możemy zauważyć wzrost wydajności przez spadek czasu potrzebnego na render pojedynczej sceny. 


Wybrałem również 3 gry, które pokazują dobitnie wpływ pamięci operacyjnej na wydajność jednostki. Są to kolejno Call of Duty Modern Warfare w trybie “Dominacja”, Counter Strike: Global Offensive w trybie “Deathmatch” na mapie Dust 2 oraz Wiedźmin 3 Dziki Gon w lokacji Novigrad. 

Patriot Viper Patriot Viper Patriot Viper


Podsumowanie

Jakby podsumować te pamięci? Przede wszystkim stosunek cena-jakość może wydawać się dość słaby. Głównie przez wzgląd na to, iż w ich cenie dostać możemy podstawowe modele 2x16GB 3200MHz CL16. Dlatego też są one raczej kierowane do osób z dużym budżetem na cały komputer. 

Inną grupą odbiorców są, a jakże, użytkownicy trudzący się w podkręcaniu. Patriot Viper Steel w wersji na Samsungowych B-Die’ach wykazują świetne możliwości pod tym kątem. Mogą więc zapewnić wiele dni “zabawy”, co powinno przypaść do gustu takim ludziom.      

Pozostało pytanie, czy warto się nimi zainteresować? Jeżeli budżet pozwala – zdecydowanie. Tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę budowanie platformy z mocnym iGPU na przeczekanie aktualnie trwającego kryzysu w segmencie dedykowanych kart graficznych. 

Aktualną ich cenę sprawdzicie pod tym linkiem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
48k
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Optimized with PageSpeed Ninja